[ Úvod | Články | Databáze | Diskuse | Mapa.opevneni.cz | Ukradené ropíky]
Uživatel: Anonymní [ Přihlásit ]

Popis úseku C-27 Lišany


Úsek C-27 navazoval z jedné strany na úsek C-14 Měcholupy a z druhé strany na úsek C-13 Postoloprty. Objekty bránily prostor mezi Hradištěm a Skupicema. Všechny objekty se táhnou po pravém břehu řeky Ohře, kterou využívají jako přírodní překážku. Původně zde měl být jen jeden úsek (C-13), ale jelikož armáda usoudila, že na jednu stavební firmu je 96 objektů příliš, tak úsek C-13 rozdělila na dva (C-27 - 47 objektů a C-13 - 49 objektů). Proto je v úseku C-27 číslování objektů pokračováním z úseku C-13.

Stejně jako ostatní úseky v této oblasti, úsek C-27 přehrazoval jeden z nejdůležitějších možných nepřátelských útoků od severní hranice. Byl zadán 19.7.1937 a soutěž o výstavbu vyhrála podbořanská firma J.Jíry. V létě 1937 byla započata výstavba celkem 47 zadaných objektů.

Do jara 1938 byly všechny objekty kompletně dokončeny a předpokládám, že i vybaveny. Objekty byly nejspíše vybaveny lafetami vz.37 a u některých objektů byla příprava na instalaci lafet vz.38. Všude byly instalovány ventilátory a periskopy.

V září 1938 byly všechny objekty vyklizeny a z prvorepublikového vybavení zde dnes nezůstalo téměř nic. Naštěstí se tomto úseku vyhnulo odstraňování objektů, které postihlo za války vedlejší úsek C-13 Postloprty. Takže se zde většina objektů dochovala bez poškození.

Po válce byly všechny objekty vybaveny mříží a dveřmi a některé se taky dočkaly lafet UL-1.

Žádný objekt nemá protiatomovou úpravu a v tomto úseku jsou všechny objekty typu A. Do dnešní doby se dochovaly téměř všechny, až na jeden, který byl z nezjištěných důvodů zničen. 11 objektů v tomto úseku má inundační šachtu.

Dnes jsou všechny objekty přístupné. Ale jelikož jsou umístěny blízko řeky, některé jsou zaplavené vodou. Někde se dá najít ještě mříž, dveře, nebo deska od lafety UL-1, ale nic jiného se zde již bohužel nedochovalo.

Zdroje a literatura:

  1. FIC T., KOLÁČEK P., SVOBODA T. a kol.: Závěrečná zpráva průzkumu úseku C-13 a C-27, nepublikováno, 2000.Vloženo: 2.2.2004
Autor: Ondřej Vonka
Copyright ropiky.net ©1999-2019