[ Úvod | Články | Databáze | Diskuse | Mapa.opevneni.cz | Ukradené ropíky]
Uživatel: Anonymní [ Přihlásit ]

Kladka

Diskusní fórum > Ostatní diskuse > Kladka

Nič Martin (19.11.2006 12:07)

Příliš dlouhé příspěvky je třeba dělit na díly jinak to nevezme.
Předpis Děl-21-7 bohužel nevlastním takže ohledně toho co je v něm napsáno nemohu polemizovat. Z praxe ale vím, že při osazování UL 1-3 do střílny řopíku (v níž byla předválečná lafeta) není třeba probírat oka či zbrušovat čepy. Ono totiž jde vložit ULkový čep do brna či strakonice, ale čep z brna či strakonice do UL 1-3 vložit nejde. Aspoň na mých exemplářích se mi to nepodařilo. Z toho mi plyne (a to se mi potvrdilo i měřením šuplérou) že ULkový čepy jsou o cca 0,05 - 0,1mm menší. Takže nějaké zbrušování čepů je vcelku zbytečné. Navíc pokud by ty samoútvaro čepy byly zbroušené v polních podmínkách tak mi není jasné jak do nich udělali ty soustružnický zápichy bez soustruhu. Leda že by s nimi jezdila vejtřaska s nástavbou POD. Stále mi ale nejde ny mysl proč ještě zmenšovat čep, který je už z fabriky o krapet menší než prvorepublikový čepy a tudíž oka ve střílně jsou větší než čep.
Ty čepy jsem si fotil asi tak před rokem. Takže zas tak po ruce nejsou. :-)


Jiří Kaštil - začátečník (19.11.2006 1:04)

nechce to asi brát sáhodlouhé články ..Družstvo které osazovalo,respektive měnilo lafetaci bylo dle Děl-21-7 vybaveno mimo jiné el.centrálou a k instalaci čepů lafety spec. výstružníkem 24 H8 nepřesahujícím délku 150mm s funkční délkou min. 100mm...cituji:.."jelikož nebude takovýto výstružník pravděpodobně k dispozici, je třeba jej vyrobit z dostupného materiálu a to zkrácením na příslušnou déku broušením za neustálého chlazení a vybroušením čtyřhranu pro nasazení maticového klíče č.17...čep i otvor se namaže olejem nebo vazelínou "P" atd.atd.."toliko předpis.Vojáci se samozřejmě na složitou výrobu výstružníků vysrali ,nabušili to tam kladivem,a když to jo nešlo pobrousili čepy,svalili se do trávy a čekali na civil..toliko teorie má.Nutno poznamenat,že máš vychytanou sbírku čepů,a to hned při ruce :)


Jiří Kaštil - začátečník (19.11.2006 0:49)

zkouška


Nič Martin (18.11.2006 22:57)

Ta nadsázka ale asi není až tak daloko od skutečnosti. A věř že ji majitel docela opečovává. Pokud ta čísla znamenají skutečně to co jsem psal níže je to pravděpodobně jedna z prvních, ne-li přímo první, sériově vyráběná lafeta. To samozřejmě za předpokladu, že oněch ověřovacích 13 kusů posléze dostalo čísla K-01-59-001 až K-01-59-013 neb jak je vidět z onoho článku v SM tak lafeta na instruktážním snímku nemá číslo. A tu ověřovací sérii vyrobila fa. Kovodílo-Slavkov a nikoliv Konstrukta.
Na té fotografii je navíc i vidět, že originální čepy jsou brynýrované. No pochybuji, že by vyrobili ve fabrice takový auschus aby nešel zasunout do ok desky. Ty samoútvarové čepy jsou úplně o něčem jiném než tovární. Na fotkách je vlevo tovární brynýrovaný a nebrynýrovaná dodatečná výroba a v pravo dvě sady humpoláčtěji udělaných samoútvaro. Ty postrádají kvalitní opracování (někdy jsou na nich stopy po pilníku takže je to spíše mnohoúhelník než válec), sražení hran, jsou na nich stopy po nástrojích a nemají značky.


Jiří Kaštil - začátečník (18.11.2006 22:02)

Samozřejmě je to trochu nadsázka,ale dle článku mgr.Dubánka ve Střeleckém magazínu, Konstrukta Brno v roce 1959 vyrobila 15 kusovou ověřovací sérii.Předběžně ministerstvo průmyslu určilo výrobce UL Kubru Trenčín.Jak to ale nakonec dopadlo,proč tam jsou škodovácké a další pro mne "záhadné" značky ??...ví bůh,nebo některý z uživatelů fora a nechce nám to schválně říct,protože to je "TAJEMSTVÍ DĚSNĚ TAJNÝ"...


Jiří Kaštil - začátečník (18.11.2006 21:00)

Kamaráde..jestli jsi vlastníkem lafety K-02-59-001,tak jsi povinen neprodleně tento exemplář ošetřit slabou vrstvou konzervační vazelíny P,vakuově zabalit a odeslat do Národního technického muzea...vždyt to je snad lafeta z ověřovací patnáctikusové série,kterou měla vyrobit Konstrukta..no toto!..Co se čepů týče,tak to je otázka co je co...Brynýrovaný tovární kus,který nešel zasunout obrousili a rázam se z něho stalo "samoútvarové" provedení???


Nič Martin (18.11.2006 20:16)

To je samozřejmě naprosto možné, že se to vyrábělo v pobočkách firem. To rozhodně nepopírám. V podstatě stejné to bylo i před válkou u lafet DZ-19, které se vyráběly i ve filiálce ZB v Povážské Bystrici.
Já mám část značek i na těch velkých ploškách na nástavcích a na protikusu na vyvažovači.
Možná by ještě stálo za to zjistit jaký čepy se u lafety nachází. Ono je totiž několik provedení. Dosud jsem nešel 4 (brynýrované tovární, nebrynýrované asi tovární- ? dodatečná dovýroba ? a 2 samoútvarové provedení).


Jiří Kaštil - začátečník (18.11.2006 18:56)

Diky Martine za poznatky!...já mám před číselnou řadou předřazeny meče a malinká písmena ZB..ale co to znamená...fakt nevím.Lafety také nemusel vyrábět přímo mateřský podnik Škoda, Zbrojovka atd. ale jen nějaký pobočný závod v rámci nějakého koncernu.Ted u sebe ty své tři lafety nemám,ale opíšu z nich pro zajímavost ta čísla,písmena,symboly a později je zde uvedu.Snad to nakonec nějak rozluštíme...


Nič Martin (18.11.2006 15:50)

To že minimálně některé díly UL-1 (resp správně má být UL 1-3) vyráběla fa. Škoda (a nevylučoval bych ani plzeňskou) je fakt neb jiná fa. by si na díly nemohla razit firemní znak škodovky tedy okřídlený šíp v kroužku. Další značka která se vyskytuje na UL-1 je ono písmeno suma.
Zajímavá jsou i výrobní čísla lafet UL-1. Některá čísla se vyskytují s předřazeným písmenem K a jiná bez. S písmenem K jsou to hlavně nižší čísla např. K-02-59-001 nebo K-14-60-068. Z vyšších čísel bez K je to např. 22-62-075. Tato čísla ale ještě doprovází další značky kterými jsou písmena OTK uvnitř čtverce postaveného na roh a jakési dva zkřížené meče. Když už jsem zmínil ty čísla tak K-02-59-001 má jen OTK, K-14-60-068 má OTK a meče a 22-62-075 má jen meče. Na čísle 22-62 jsem našel na dvou dílech i onen znak škodovky. Naproti tomu na K-02-59-001 se znak škodovky na stejných dílech nenachází, ale lze tak objevit na vyvažovači ono suma. Takže bych nevylučoval, že to K před číslem značí právě Konstrukta n.p. Brno. Navíč třeba ono číslo K-02-59-001 je evidentně na čelní desku dodatečně vyraženo naproti tomu 22-62-075 bylo raženo ještě před provedením nátěru čelní desky.
Dle mého by jisté světlo do této problematiky vneslo sestavení seznamu výrobních čísel a značek jež se na lafetách s určitými čísly vyskytují. Z toho co jsem zatím viděl bych si zatím dovolit tvrdit že první dvojčíslí je výrobní série, druhé dvojčíslí je rok výroby a trojčíslí je výrobní číslo v rámci té série.


Jan Ciglbauer (18.11.2006 9:56)

Lafety UL-1 skutečně vyráběla Konstrukta n.p.-Brno, ale protože moc nestíhali, tak Ministerstvo přesného strojírenství předběžně určilo výrobní podnik Strojárny 9.mája n.p.-Kubra-Trenčín. Ale teď si nejsem jistý jestli na Slovensku skutečně začali ULjedničky vyrábět.


Jiří Kaštil - začátečník (17.11.2006 0:24)

Drazí přátelé,ví někdo jaká firma vyráběla před válkou a po válce ventilátory???...který podnik nebo podniky! vyráběly lafetaci UL1??Co se týče UL ,tak jsem se setkal s mlhavými informacemi typu...Kubra Trenčín,Konstrukta Brno nebo spekulací, že výrobcem byla Plzenská Škoda..mám vlastní spekulaci,že určité části nebo i celek v určitém období mohla vyrábět i Zbrojovka Brno.Proč?? Vůbec sice nevím co to znamená,ale na brněnských výrobcích se objevuje písmeno suma,takové to obrácené E..i když,brněnských..jak se to vezme. Například TK37 se ve skutečnosti vyráběl ve Vsetíně(po válce kod CZO),a pásy k němu se teoreticky měly dělat v Uherském Brodě.Takže přesněji na výrobcích brněnské konstrukce. A právě přesně takový symbol suma jsem našel i na aretačním kolečku náměru na inkriminované lafetě UL1.Lafety UL se navíc od sebe liší kvalitou opracování čelní desky,výškou znaků ražení na čelní desce a samotnými symboly ražení,a také přítomností nebo absencí levého šroubku jakožto dorazu vodícího čepu při použití TK43.Pravý šroubek na konci vodících drážek tam je vždy.Ony odlišnosti mohou být dány také třeba jen rozdílným rokem výroby...Prostě vím,že nic nevím.Kdo ví víc,at se podělí a pochlubí se svými znalostmi .Dík,a Čau!


Jiří Kaštil - začátečník (16.11.2006 23:23)

...a tak i když předpis Děl-21-7 popisuje ošetření "skříně střílny" před instalací UL,včetně provedení nového nátěru khaki barvou!..(doslova uvedeno)..např. objekt VEČ629 u Jevišovky má střílny,odpadové koše a manip. stolky podivuhodně šedavozelené s modrým nádechem (zřejmě ještě z 50.let),zatímco lapače a ventilátor jsou normálně khaki.Po odstranění starých khaki nátěrů na ventilátoru se ukázala také zajímavě odlišná barevná historie difuzoru na straně jedné a převodovky na straně druhé. Difuzor šedý, zatímco převodovka zběsile světlezelenkavá..připomínající barvu starších obráběcích strojů..I když v reaktivovaných objektech převládá khaki,dají se nalézt i zvláštní barevné nuance které jsou někdy dojemné..Mám doma také dva prvorepublikové lapače.. každý z jiného řopíku,ale ty řopíky spolu sousedí.Žádná reaktivace 100% prvorepublikový původ zaručen,včetně nátěru,který pietně udržuji.Jeden je šedý a druhý,...no spíš trošku dozelena.Takže si myslím,že to mohlo být vlastně tak trošičku všelijak a nemá cenu se moc hádat,a rozhádat.Takže např. věřím Vladkovi Váchovi to natřené kolečko nátěru u jeho lafety.Viz. diskuze o článcích na ropiky .net


Radim Prudel (27.9.2006 19:58)

chci se jeste zepta ne jednu vec na mrizich je kladka nemate nekdo nakres nebo presne miry??? dekuji P.S.: je mi 16 a s par kamarady se snazime renovovat jeden z ropiku a moco hystoriji ropiku nevime tak hledame kde se jenom da at to jsou informace o interieru tak i o exterieku


 • stephen curry shoes
 • stephen curry shoes
 • lebron soldier 10
 • lebron shoes
 • ultra boost adidas
 • lebron soldier
 • curry one
 • kd shoes
 • KD 8
 • kyrie 1
 • Curry 1
 • supra shoes
 • stephen curry jerseys
 • lebron shoes
 • under armour shoes
 • salomon
 • ua shoes
 • kd shoes
 • Kevin Durant shoes
 • Curry Shoes
 • under armour soccer cleats
 • stan smith shoes
 • adidas stan smith
 • adidas nmd shoes
 • curry 3 shoes
 • curry 3
 • Asics Shoes
 • kd 9
 • stephen curry
 • Yeezy 550
 • Yeezy 550 boost
 • Yeezy 550
 • http://www.kd-9.org
 • yeezy boost 350 v2
 • Yeezy 550 boost
 • lebron james shoes
 • lebron shoes
 • lebron 13
 • kd shoes
 • Curry 3
 • new balance shoes
 • Curry 1
 • http://www.curry1.org
 • kevin durant shoes
 • kyrie 1 shoes
 • kyrie irving shoes
 • kyrie shoes
 • yeezy boost
 • adidas nmd Runner
 • adidas nmd r1
 • kobe 10
 • kyrie 2
 • irving shoes
 • salomon shoes
 • NMD Human Race
 • kobe 10 shoes
 • adidas nmd xr1
 • kobe shoes
 • Stephen Curry Shoes
 • curry one
 • curry one
 • Curry One
 • hyperdunk 2016
 • nike hyperdunk 2016
 • kobe bryant shoes
 • kobe shoes
 • nike kobe shoes
 • hyperdunk shoes
 • Hyperdunk Flyknit Shoes
 • nike hyperdunk
 • adidas stan smith
 • stan smith
 • Curry 3
 • stan smith adidas
 • yeezy 350 boost
 • stan smith shoes
 • Baseball Bats
 • kobe bryant shoes
 • lebron soldier shoes
 • lebron soldier
 • lebron soldier
 • lebron soldier
 • Nike hyperdunk
 • lebron 14
 • lebron 14 shoes
 • hyperdunk
 • lebron james 14
 • hyperdunk Shoes
 • hyperdunk 2016
 • lebron soldier basketball shoes
 • lebron basketball shoes
 • nike lebron soldier
 • nike free tr 6
 • nike free tr
 • nike free
 • Cheap hyperdunk
 • lebron soldier shoes
 • air jordan shoes
 • jordan shoes
 • jordan basketball shoes
 • jordan retro
 • air max shoes
 • Nike Free
 • nike air max
 • Nike Free Shoes
 • air max nike
 • kyrie irving shoes
 • kyrie shoes
 • nike kyrie shoes
 • kyrie 2
 • lebron soldier shoes
 • soldier shoes
 • air max 90
 • Free Shoes
 • air max 95
 • Asics Gel Kayano
 • kobe 11
 • Curry One
 • Curry Shoes
 • supra footwear
 • nike free run
 • stephen curry shoes
 • Nike Huarache
 • Kobe Shoes
 • lebron 13
 • harden shoes
 • asics shoes
 • asics running shoes
 • asics outlet
 • asics
 • Curry One
 • Kyrie Irving Shoes
 • kobe 11 shoes
 • Under Armour Shoes
 • Curry 2
 • Curry 2
 • messi shoes
 • kyrie 2 shoes
 • D Rose 6
 • harden shoes sale
 • yeezy 350
 • adidas nmd
 • http://www.yeezy350.org
 • Harden 1
 • Stephen Curry Shoes
 • kyrie 2
 • Nike Roshe Run
 • under armour shoes
 • Roshe Run Shoes
 • Curry 2
 • michael jordan shoes
 • jordan shoes
 • Messi Soccer Shoes
 • Gel Kayano
 • kyrie 2
 • Salomon Shoes
 • air jordan shoes
 • curry 2.5
 • Rose 6
 • James Harden Shoes
 • Roshe Run
 • Roshe Run
 • Curry Shoes
 • messi soccer
 • Messi Soccer
 • curry one
 • michael jordan
 • Nike Roshe Run
 • KD Shoes
 • Stephen Curry Shoes
 • lebron soldier
 • lebron 10 soldier
 • nike lebron soldier
 • Roshe Run Women
 • Rose 6
 • supra skytop shoes
 • Nike Kevin Durant Shoes
 • Roshe Run Shoes
 • Roshe Run cheap
 • Curry Jerseys
 • curry shoes
 • Lionel Messi Shoes
 • Curry Shoes 2015
 • Stephen Curry Shoes
 • Harden 1 Shoes
 • James Harden Shoes
 • James Harden Shoes For Sale
 • Cheap Baseball Bats
 • Harden Shoes
 • Nike Roshe Run Shoes
 • Asics Kayano
 • Kevin Durant Shoes
 • Roshe Run Shoes
 • Curry Shoes MVP
 • Discount Roshe Run
 • Curry Shoes
 • Cheap Curry Shoes
 • Nike Shoes
 • Stephen Curry Jersey
 • James Harden 1
 • Baseball Bats For Sale
 • Nike Air Force 1
 • Air Force 1
 • Air Force 1 shoes
 • Under Armour
 • Roshe Run Online
 • Under Armour Curry Shoes
 • skytop shoes
 • salomon shoes
 • Air Huarache
 • Salomon Trail Running Shoes
 • kobe x
 • Kobe 10
 • Nike Harden Shoes
 • Asics Running Shoes
 • Salomon Running Shoes
 • Baseball Bats Outlet
 • Cheap Harden 1
 • lebron james shoes
 • Curry Basketball Shoes
 • Curry Jersey
 • Nike Huarache Shoes
 • KD 8
 • lebron shoes
 • kobe bryant shoes
 • kobe shoes
 • kevin durant shoes
 • Cheap Curry Shoes
 • Trail Running Shoes
 • yeezy 950
 • Baseball Bats Store
 • Nike KD 8
 • Curry One Mvp
 • Running Shoes
 • james shoes
 • nike lebron james shoes
 • Nike Harden Shoes
 • Cheap Curry Jersey
 • Asics Shoes
 • Curry Shoes Outlet
 • Curry Shoes
 • Air Huarache Shoes
 • KD 8
 • Baseball Bat
 • kobe 10
 • kd 7 shoes
 • kd 7
 • kd shoes
 • cheap Roshe Run
 • Roshe Run Sale
 • Nike Kobe Shoes
 • Roshe Run Women
 • Under Armour Basketball Shoes
 • Harden Shoes
 • Under Armour Store
 • Baseball Bats Sale
 • Roshe Run Men
 • Asics Shoes Women
 • Discount KD 8
 • Huarache Shoes
 • Curry Jersey Sale
 • Curry basketball Shoes
 • Curry 2 Shoes
 • Stephen Curry Jersey sale
 • Curry Shoes
 • curry 1
 • Stephen Curry Shoes
 • curry shoes
 • UA Curry Shoes
 • Under Armour curry one
 • James Harden Shoes
 • Stephen Shoes
 • stephen curry shoes
 • New Curry Shoes
 • Steph Curry 1
 • Stephen Curry Shoes
 • Nike Kevin Shoes
 • James Harden Shoes 2015
 • Harden Shoes 2015
 • Nike Roshe Run
 • Asics Shoes Men
 • Roshe Run
 • kobe 10 shoes
 • Stephen Curry Shoes
 • kobe shoes
 • kobe bryant shoes
 • Air Huarache Run
 • kevin durant shoes
 • kd shoes
 • kobe basketball Shoes
 • kobe bryant shoes
 • kobe shoes 2015
 • Nike Harden Shoes
 • Nike James Harden Shoes
 • Harden Shoes For sale
 • kevin shoes
 • Harden Shoes Sale
 • durant shoes
 • nike lebron james shoes
 • Curry Shoes
 • Kevin Durant Shoes
 • yeezy shoes
 • kanye west shoes
 • http://www.yeezyshoes.us.com
 • kobe x shoes
 • nike kyrie 1
 • Curry Low Shoes
 • nike free shoes
 • nike free run
 • kd shoes 2015
 • kyrie shoes
 • kyrie irving shoes
 • kobe 10 shoes
 • lebron james jerseys
 • lebron jerseys
 • kobe 10
 • kyrie 1 shoes
 • Huarache Run Women
 • kyrie 1
 • nike free 5.0
 • nike free 5
 • kobe shoes
 • KD Shoes
 • kd 8
 • kobe jersey
 • Cheap kobe jersey
 • adidas rose shoes
 • derrick rose shoes
 • lebron james shoes
 • russell westbrook shoes
 • westbrook shoes
 • Huarache Run Men
 • russell shoes
 • Air Huarache Sale
 • jordan westbrook shoes
 • lebron james jersey
 • kyrie irving shoes
 • nike kyrie 1
 • Curry Shoes Sale
 • messi cleats
 • Nike Huarache Sale
 • cheap kyrie 1
 • michael jordan jerseys
 • Nike Hyperdunk
 • Nike Hyperdunk Basketball Shoes
 • Hyperdunk Shoes
 • adidas nmd xr1
 • adidas nmd r1
 • adidas nmd
 • adidas nmd runner
 • adidas nmd pk
 • adidas nmd footlocker
 • Nike Hyperdunk Shoes
 • jordan jerseys
 • michael jerseys
 • kevin durant jersey
 • kd jersey
 • kevin jersey
 • kobe bryant jerseys
 • kobe bryant jersey
 • james jerseys
 • cheap lebron jerseys
 • d rose shoes
 • rose shoes
 • lebron james jerseys
 • lebron jersey
 • james jersey
 • d rose shoes
 • rose shoes
 • kobe 12
 • adidas rose shoes
 • lebron james shoes
 • kobe bryant shoes
 • kobe shoes
 • lebron soldier 9
 • lebron soldier ix
 • lebron soldier
 • lebron soldier shoes
 • kobe 12 shoes
 • michael jordan jersey
 • nike shoes
 • kd shoes
 • kd shoes
 • Curry 1
 • Curry 1 Shoes
 • Stephen Curry 1
 • kd 7 shoes
 • kd 7
 • lebron shoes
 • cheap lebron james shoes
 • nike lebron shoes
 • lebron shoes
 • kyrie irving shoes
 • kyrie shoes
 • kyrie 1 shoes
 • kyrie 1 shoes
 • irving shoes
 • kyrie 3
 • niek kyrie 3
 • kyrie 3 shoes
 • air max shoes
 • nike air max shoes
 • stuart weitzman boots
 • stuart weitzman shoes
 • stuart weitzman sale
 • stuart weitzman 5050
 • nike air max
 • durant jersey
 • kevin durant shoes
 • kd vii
 • kd 7
 • curry 3
 • curry 3 shoes
 • ua curry 3
 • curry 3 low
 • kobe bryant jersey
 • kobe bryant jerseys
 • kobe jerseys
 • UA Curry Low Shoes
 • kyrie 3
 • bryant jerseys
 • adidas porsche shoes
 • kyrie 3 shoes
 • adidas porsche design shoes
 • lebron james shoes
 • kobe shoes 2015
 • nike air shoes
 • nike air max shoes
 • kyrie 3
 • kyrie 3 shoes
 • nike kyire 3
 • australia ugg boots
 • ugg boots outlet
 • ugg outlet
 • ugg boots on sale
 • ugg boots australia
 • ugg boots for women
 • ugg boots cheap
 • cheap air max shoes
 • air max shoes
 • kd vii shoes
 • nba jerseys
 • kd shoes
 • kevin durant shoes
 • adidas zx flux
 • adidas zx
 • jordan retro/a>
 • adidas flux
 • cheap kd shoes
 • ultra boost
 • adidas ultra boost
 • kobe shoes nba
 • timberland shoes
 • timberland boots
 • timberland
 • timberland outlet
 • palladium boots
 • lebron soldier 10
 • lebron soldier
 • lebron soldier shoes
 • nike lebron soldier
 • air jordan retro/a>
 • cheap kobe shoes
 • soldier 10
 • kd shoes
 • kevin durant shoes
 • australia ugg boots
 • kevin durant shoes
 • jordan retro shoes
 • kd 7 shoes
 • ugg boots
 • kevin durant shoes mvp
 • porsche design shoes
 • adidas porsche design
 • adidas shoes
 • kevin bryant shoes
 • kd shoes store
 • kd 7
 • australia ugg
 • nba jerseys store
 • herve leger dresses
 • kobe shoes
 • kobe bryant shoes
 • kd shoes
 • kd sneaker
 • jeremy scott adidas
 • jeremy scott wings
 • jeremy scott shoes
 • js wings
 • lebron shoes
 • kobe shoes
 • kobe bryant shoes
 • Blake Griffin Shoes
 • ropiky.net ©1999-2018